Jak zainstalować żyrandol w salonie?

Jak zainstalować żyrandol w salonie?

Lampy wiszące, które wyposażone są w kilka źródeł światła o konstrukcji przypominającej żyrandole oraz klasyczne żyrandole przeważnie mocowane są na haku. Uwzględniając ich masę i kształt, hak zapewnia im stabilną instalację. Zastosowana w tego typu oprawach podsufitka niejednokrotnie jest kształtu półkuli lub walca – dzięki temu pozwala ona na ukrycie zarówno samego haka, jak i przewodów. Warto pamiętać podczas wyboru oświetlenia, jakim jest żyrandol do salonu, że wysoka estetyka montażu jest równie istotna, co jego stabilność.

Podczas instalacji żyrandola należy zwrócić uwagę na dobór kołka do materiału, z którego wykonany jest sufit. Zupełnie inny będzie potrzebny do sufitu betonowego, niż w przypadku sufitu karton gipsowego.

Niektóre współcześnie produkowane żyrandole do salonu nie zapewniają możliwości montażu na haku. Są one montowane na śruby przykręcane do sufitu, a caość wraz z przewodami jest ukryta w podsufitce. Podczas takiego montażu najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniego kołka oraz pasującej do niego śruby. Dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu, ponieważ zaoszczędzi to problemów z niedopasowaniem tych elementów. Bądź ostrożny w przypadku wieszania ciężkich żyrandoli na suficie z płyt gk. Dobierz do tego odpowiednie kołki parasolkowe.

Jakie żarówki?

W związku tym, że ogromne znaczenie dla finalnego wrażenia jakie zrobi na twoich gościach żyrandol do salonu, musisz dobrać pasujące żarówki. Kupując żarówki do żyrandola, warto zwrócić uwagę na takie wartości jak:

  • Rodzaj żarówki – jednym z istotniejszych parametrów żarówki jest bez wątpienia jej energooszczędność. Współcześnie w związku z prężnie rozwijającą się technologią LED, apetyt na prąd zmniejszył się o około 80% w stosunku do tradycyjnych żarówek żarowych. Koszt zużytego prądu przez żarówkę LED o mocy 4W, która dostarcza światło przez 8 godzin dziennie, po roku użytkowania może wynieść nieco powyżej 8 zł
  • Barwa żarówki – jest to sprawa dość indywidualna. Niektórzy preferują światło żółte, zwane również ciepłym, inni natomiast neutralne, czyli białe. Barwa żarówki zazwyczaj określana jest w Kelwinach. Światło żółte ma przyjemny dla oczu kolor i oscyluje w granicach 2700-3000 K, natomiast światło białe zbliżone jest do światła dziennego i ma wartość około 4000 K.
  • Moc żarówki – najlepszym wyborem, jeśli chodzi o żyrandole do salonu, są żarówki o mocy 4W 488lm. W przypadku dużych żyrandoli, które pełnią funkcję dekoracyjną, rekomendowane są żarówki o mocy 2W 260lm.
  • Kształt żarówki – każdy rodzaj klosza ma swoją specyfikę i urok, który może zostać podkreślony odpowiednim doborem żarówki. Nie zapomnij o sprawdzeniu jakie aranżacje poleca dany producent lub sprzedawca.
DOm