Jak rozplanować oświetlenie w sypialni?

Jak rozplanować oświetlenie w sypialni?

Sypialnia to specyficzne pomieszczenie, które pełni wiele funkcji. Przede wszystkim spędzamy w nim noce, śpiąc. Wiele osób jednak w sypialni wykonuje inne czynności, jak np. czytanie książek czy oglądanie filmów. Warto pomieszczenie to wyposażyć w odpowiednie oświetlenie, które zapewni nam komfort.

Lampy wiszące do sypialni – czy warto w nie inwestować?

W sypialni warto rozplanować oświetlenie tak, aby móc wygodnie wykonywać wszystkie czynności, takie jak na przykład wieczorna pielęgnacja czy ścielenie łóżka, ale jednocześnie, aby tworzyło ono odpowiedni klimat dla tego typu pomieszczenia. Światło musi docierać do wszystkich najważniejszych miejsc w sypialni. Przede wszystkim warto zainwestować w dobre oświetlenie główne, które możemy zapewnić, montując na suficie plafon. Dla stylu tradycyjnego dobrym rozwiązaniem jest także zdecydowanie się na lampy wiszące do sypialni. Warto pamiętać, aby główne oświetlenie nie było zbyt rażące i nachalne, abyśmy nie wybudzali się z wieczornego nastroju, w którym przygotowujemy się do snu. Lampy wiszące do sypialni będą idealnym rozwiązaniem, jeśli usytuujemy je w odpowiednich miejscach na suficie.

Oświetlenie strefy łóżka w sypialni

Równie ważną kwestią, co światło główne, jest oświetlenie strefy łóżka w sypialni. Bardzo często bowiem w łóżku czytamy książki czy na przykład pracujemy na laptopie. Wówczas strumień światła powinien padać bezpośrednio na rzecz, którą w danym momencie się zajmujemy, ale jednocześnie nie być zbyt nachalny dla osoby, która znajduje się obok – oświetlenie powinno być tak rozplanowane, aby druga osoba mogła bez problemu spać w czasie, gdy my jeszcze się czymś zajmujemy i potrzebujemy światła. Warto więc zainwestować w lampki, które postawimy na stolikach nocnych. Dobrze byłoby, gdyby były one regulowane tak, abyśmy mogli dowolnie sterować strumieniem świetlnym. Dobrym rozwiązaniem będą także kinkiety umieszczone nad łóżkiem. Pamiętajmy, aby zapewnić sobie komfort użytkowania lamp – po każdej stronie łóżka powinien znajdować się włącznik zarówno do świateł bocznych, jak i światła głównego.

Jaki rodzaj światła do sypialni wybrać?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że równie ważny, co dobre rozplanowanie oświetlenia w sypialni, jest rodzaj światła, na jakie się zdecydujemy. Pamiętajmy, że w tym pomieszczeniu głównie przygotowujemy się do snu, a więc nie powinno ono być zbyt mocne i rażące. Powinno to być delikatne światło w ciepłym odcieniu, które jednak pozwala także na wykonywanie podstawowych czynności, takich jak na przykład czytanie książki. Zimne światło spowoduje, że będziemy wybudzać się ze snu, a to przyczyni się z pewnością do wystąpienia stanu rozdrażnienia i dekoncentracji.

 

DOm