Jak zaplanować i urządzić garderobę

Jak zaplanować i urządzić garderobę

Garderoba w domu to świetne miejsce nie tylko do przechowywania ubrań. Prześcieradła, ręczniki i inne tekstylia także znajdą miejsce w tym pomieszczeniu. Sprawdza się ono zarówno przy sypialni rodziców, jak i dzieci, czy też w strefie wyjścia. Cechuje się ona wygodą, której żadna szafa nie jest w stanie zapewnić. Jednak, aby garderoba spełniała swoje zadania, musi być odpowiednio duża i być właściwie zaplanowana.

Jaką wielkość i kształt powinna mieć garderoba?

Zamknięta garderoba w domu jest niepraktyczna, gdy nie można się w niej swobodnie obrócić. Jeśli ma ona być niewiele większa od szafy, to lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania. Na garderobę należy przeznaczyć minimum 3,5 M2. Najlepiej, gdy znajdujące się w niej szafy umieszczone są wzdłuż dwóch dłuższych ścian. Pomiędzy nimi powinien zostać zachowany odstęp co najmniej 80-90 cm, a gdy będzie on większy — tym lepiej. Aby w garderobie można było swobodnie się poruszać, musi ona mieć minimum 1,5 M2 wolnej powierzchni otaczającej przebywającą w niej osobę. W dodatku zbyt duża garderoba, a więc taka, w której jest spora ilość wolnego miejsca w środku, nie należy do najwygodniejszych. Wszystko dlatego, że bardzo trudno ją zagospodarować. Tak więc wielkość garderoby w domu trzeba planować rozsądnie — każdą można zagrać, gdyż każda może okazać się za mała.

Mimo wszystko o funkcjonalności tego pomieszczenia najbardziej decyduje jego kształt. Najwygodniejsza jest ta w kształcie kwadratu — pozwala ona na umieszczenie w niej głębokich szaf wzdłuż ścian, a w dodatku zapewnia wystarczającą ilość miejsca do swobodnego poruszania. Coraz częściej garderoby projektuje się pod skosami poddasza, co bez wątpienia jest świetnym sposobem na wykorzystanie tej przestrzeni, jednak miejsce pod skosami nie zawsze spełnia stawiane mu oczekiwania

Prześcieradła, ubrania i nie tylko — jakie powinno być wyposażenie garderoby?

Garderoba to takie miejsce, w którym każdy centymetr jest na wagę złota. Można wybierać spośród szuflad i koszy, drążków i stojaków na buty, uchwytów, wieszaków czy też ruchomych drążków na spodnie, czy pojemników na prześcieradła. Warto jednak pamiętać, iż nie zawsze bohaterze wyposażenie wpływa na zwiększenie funkcjonalności garderoby. Wybierając kilka mniejszych drążków zamiast jednego, należy pamiętać, iż muszą one być do czegoś zamontowane. Przeważnie są one mocowane do ścianek szaf, które same w sobie zabierają już około 4 cm. Dokładając do tego kilka centymetrów z każdej strony drążka na jego mocowanie, które będzie zupełnie nieużytkowe, może okazać się, iż w szafie o długości 100 cm, na powieszenie ubrań dostępne będzie jedynie 90 cm. Tak więc urządzenie garderoby w domu ma bardzo duże znaczenie.

DOm