Jak dbać o ubrania dzianinowe?

Jak dbać o ubrania dzianinowe?

Dzianiny to materiał, który nigdy nie wychodzi z mody, w związku z czym wykorzystywany jest przy każdej okazji. Jednak, aby ubrania z dzianiny służyły przez długi czas, trzeba o nie dbać w odpowiedni sposób. Zwłaszcza istotne dla zachowania ich w idealnym stanie jest sposób prania.

Informacje o sposobie prania producent dzianin bawełnianych umieszcza zawsze na metce

Dzianina to materiał powstały w procesie dziania, który opiera się o łączenie ze sobą oczek z nici. Najpopularniejszymi dzianinami, które stosowane są na co dzień, można zaliczyć: jersey, koronki, dzianinę swetrową oraz eko skórę.

Jedynie dzięki odpowiedniej pielęgnacji, ubrania z dzianiny nie tracą swoich właściwości, za które są tak doceniane. W związku z tym chcąc wyprać ulubioną koronkową bluzkę, sukienkę dzianinową, czy kardigan, trzeba pamiętać o jednej niezwykle istotnej zasadzie — dzianina nie znosi gorącej wody oraz mechanicznego, gwałtownego procesu prania. Dla ubrań wykonanych z dzianiny najbezpieczniejsze będzie więc pranie ręczne, szczególnie w przypadku, kiedy chodzi o luźny splot. Co więcej, chcąc chronić ubranie przed skurczeniem się w praniu lub rozciągnięciem, zaleca się prać je oraz płukać w wodzie o tej samej temperaturze, jak i również unikać mocnego wyżymania materiału w trakcie płukania.

Jeśli chodzi o ubrania, których producent zaleca także poza odpowiednią temperaturą prania zwrócenie uwagi na odpowiedni program tego procesu. Przez to w trakcie prania wszystkie jego fazy będą dopasowane do ubrań delikatnych, nie doprowadzą do ich destrukcji ani ich nie odkształcą. Trzeba pamiętać, aby zawsze zwracać uwagę na metkę na ubraniu, na której producent dzianin bawełnianych umieścił wszystkie niezbędne informacje na temat pielęgnacji dzianiny.

Jak suszyć ubrania dzianinowe?

Proces suszenia ubrań dzianinowych wymaga równie odpowiednio delikatnego podejścia, jak proces ich prania. Niejeden producent dzianin bawełnianych podkreśla, że niewłaściwe suszenie ubrań dzianinowych przyczynia się do ich odkształcania oraz prowadzi do różnych deformacji. W związku z powyższym, chcąc wysuszyć elegancką koszulę, ulubioną tunikę w kwiaty czy ołówkową spódnicę, należy zapomnieć o zwykłej suszarce na pranie, a także o suszarce bębnowej. Po wypraniu odzieży wykonanej z dzianiny trzeba delikatnie ją wycisnąć z nadmiaru wody, a następnie rozłożyć na płasko, np. na podłodze, na której wcześniej zostanie rozłożona folia i ręczniki. Należy pamiętać, że ubrań dzianinowych nie można wykręcać, gdyż takie działanie prowadzi do ich uszkodzenia.

DOm