Co warto wiedzieć o domkach letniskowych wykonanych z drewna?

Co warto wiedzieć o domkach letniskowych wykonanych z drewna?

Domki letniskowe drewniane to marzenia wielu osób. Niektórzy mogą sobie pozwolić na taki wydatek. O czym wówczas należy pamiętać podczas zakupu? Na co zwracać uwagę, a gdzie można przymknąć oko?

Forma stacjonarna czy mobilna?

Decydując się na zakup takiego domku pierwszą rozterkę mamy nad jego formą. Do dyspozycji są modele stacjonarne, które zamontowane są na stałe w danym miejscu oraz mobilne. Transport nie stanowi wówczas problemu. Wraz z całym szkieletem można przetransportować instalacje, takie jak elektryczna czy kanalizacyjna. Niestety czekamy na taki domek długo, a koszty wynoszą dużo ponad 20 tysięcy. Najczęściej zalicza się do nich domki letniskowe drewniane z przymocowanymi kołami lub oparte na stelażu, czyli holenderskie. W przypadku modeli stacjonarnych mamy do czynienia z dwoma typami. Pierwszy z nich nie jest przytwierdzony do podłoża. Posiadają z reguły mały metraż, a drugi typ posiada fundamenty i cechuje je o wiele większa przestrzeń.

Domki letniskowe drewniane — całoroczne czy sezonowe?

Tak naprawdę oba modele mogą być wykorzystywane przez cały rok, należy je jednak odpowiednio przygotować. Po pierwsze, musi mieć ogrzewanie, które narzuca określoną grubość ścian i odpowiednią wentylację. Po drugie, konstrukcja musi posiadać odpowiedni dach izolowany warstwą styropianu czy wełny. Zewnętrzną stronę musi natomiast stanowić powłoka łupkowa albo ceramiczna.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jednym z ważniejszych parametrów jest izolacja cieplna, a także jakość drzwi i okien. Jest to istotne nie tylko zimą, ale także latem. Podczas upałów ciężko wytrzymać w domku bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego. Pod lupę należy też wziąć rodzaj drewna oraz jego odpowiednią selekcję. Wady w postaci pęknięć i chorych sęków wpływają na pogorszenie wytrzymałości całego domku. Najlepiej zakupić model wykonany ze świerku i sosny. Sosna jest z natury sprężysta, dzięki czemu cechuje ją wysoka odporność na pęknięcia, dlatego jest idealna do wykonania konstrukcji, natomiast świerk warto wykorzystać do niekonstrukcyjnych elementów.

DOm