Jak dbać o ubrania dzianinowe?

Jak dbać o ubrania dzianinowe?

Dzianina to materiał, który nie wychodzi i nie zamierza wyjść z mody. Chcąc, aby ubrania z niej utkane służyły jak najdłużej, konieczne jest dbanie o nie we właściwy sposób. Bardzo ważny dla zachowania ich doskonałego stanu jest sposób prania.

Dzianina — ogólna charakterystyka

Dzianina to materiał powstały w procesie dziania. Tworzony jest na zasadzie łączenia ze sobą oczek z nici. Najlepszej jakości włókna dostępne są bezpośrednio u producenta. Cieszy się ona dość sporym zainteresowaniem, co można zaobserwować, spoglądając na częstotliwość wyszukiwania w Google takich fraz, jak np. „dzianiny Łódź”.

Do najpopularniejszych dzianin stosowanych na co dzień zaliczane są: koronki, dzianina swetrowa, jersey, eko skóra, dzianina bieliźniana, tiul czy dzianina dresowa.

Odpowiednie pranie to podstawa zachowania dzianin w dobrej formie

Jedynie dzięki pielęgnacji, ubrania z dzianiny nie tracą swoich pierwotnych właściwości. Dlatego w przypadku prania ulubionej sukienki dzianinowej, kardiganu czy koronkowej bluzki, należy kierować się jedną, bardzo ważną zasadą: dzianina nie może być poddawana gorącej wodzie oraz gwałtownemu, mechanicznemu procesowi prania. Dla ubrań dzianinowych o wiele lepszym rozwiązaniem jest pranie ręczne, szczególnie jeśli chodzi o dzianinę o luźnym splocie i grubo oczkową. Co więcej, aby ubranie nie rozciągnęło się nadmiernie oraz nie skurczyło się w praniu, trzeba płukać je w wodzie o takiej samej temperaturze oraz unikać mocnego wyżymania ubrania w czasie płukania.

Suszenie ubrań dzianinowych – co warto wiedzieć?

Faza suszenia ubrań z dzianiny wymaga równie dużej delikatności, co proces ich prania. Złe suszenie ubrań dzianinowych sprawia ich odkształcenie oraz deformacje. Tak więc wysuszenie eleganckiej koszuli, ołówkowej spódnicy, czy też ulubionej tuniki w kwiaty, nie może odbywać się w zwykłej suszarce na pranie, czy też suszarce bębnowej. Najlepiej po wypraniu odzieży delikatnie ją wycisnąć z nadmiaru wody, a kolejno rozłożyć płasko na przykład na podłodze, na której wcześniej rozłożona zostanie folia i ręczniki.

Prasowanie ubrań z dzianiny – czy to dobre rozwiązanie?

Wszystko zależy od tego, czy zachowane zostaną pewne zasady. Przede wszystkim należy podzielić ubrania ze względu na materiał:

  • Dzianina wełniana;
  • Dzianina bawełniana;
  • Dzianina delikatna (jedwab, wiskoza).

Ubrania z delikatnej dzianiny można prasowa z wykorzystaniem najniższej możliwej temperatury żelazka.  Odzież z dzianiny wełnianej zaleca się prasować w pionie z zachowaniem odpowiedniej ostrożności. W przypadku dzianiny bawełnianej można skorzystać z wyższych temperatur na żelazku jednak za każdym razem trzeba uważnie sprawdzać metkę ubrania.

DOm