Maść propolisowa a problemy skórne — co warto wiedzieć?

Maść propolisowa a problemy skórne — co warto wiedzieć?

Prozdrowotne właściwości propolisu są powszechnie znane od setek lat. Kiedyś służył on przede wszystkim do wsparcia procesu gojenia się ran. Aktualnie ten wyjątkowy składnik ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i dermatologii. Wykorzystuje się go w trakcie leczenia zmian trądzikowych, aft w nie ustnej, oparzeń, rozstępów, grzybicy, czy też hemoroidów. Jakie właściwości wykazuje maść propolisowa i kiedy warto ją stosować?

Maść propolisowa — ogólna charakterystyka

Propolis to inne określenie kitu pszczelego. Jest to substancja, którą pszczoły stosują do wzmacniania i uszczelniania ula. Poza tym, że jest to organiczny budulec dla owadów, to właśnie jego właściwości antywłamaniowe i przeciwgrzybiczne sprawiają, iż pełni on funkcję naturalnego środka ochronnego przeciw bakteriom.
Propolis składa się między innymi z żywicy, wydzieliny pszczół oraz pyłków kwiatowych. W związku z tym, że proporcje pomiędzy nimi przeważnie się różnią, kolor surowca może mieć różne barwy: pomarańczową, żółto-brązową, żółto-ceglaną, a nawet czarną czy zielonkawo-brązową.
Produktem, który cechuje się wieloma różnymi zastosowaniami i cieszy się dużym zainteresowaniem, jest maść propolisowa. Swoją popularność zyskała przede wszystkim dzięki swojemu działaniu na skórę.
W aptekach dostępna jest zarówno w odkręcanym słoiku, jak i w poręcznej tubce. Dzięki swoim szerokim zastosowaniom ludzie z przyjemnością sięgają po nią w przypadku niektórych dolegliwości i schorzeń

Jak maść z propolisem oddziałuje na skórę?

Dzięki właściwościom przeciwwirusowym i antybakteryjnym maść propolisowa świetnie sprawdza się w walce z wieloma problemami skórnymi. Zaleca się włączyć ja do swojej pielęgnacji w przypadku zmagań z trądzikiem, jak i również w celu regeneracji ciężko gojących się ran oraz blizn. Propolis wspiera proces odnowy komórek oraz pozytywnie oddziałuje na jędrność i wygląd skory. Doskonale sprawdzi się również jako naturalny środek na cellulit czy rozstępy.
W związku z przeciwgrzybiczym działaniem propolisu maść z jego dodatkiem wykorzystuje się także w leczeniu grzybicy, jak i również w pojawiających się w jamie ustnej uciążliwych pleśniawek i aft. Po ten niezwykły specyfik niejednokrotnie sięgają także osoby zmagające się z żylakami i hemoroidami, gdyż związki aktywne przyspieszające regenerację tkanek, nawilżają, łagodzą podrażnienia oraz koją dolegliwości bólowe.

Zdrowie